Choroby zboża wygrana walka


Skuteczne środki w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest niejednokrotnie o wiele bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma naprawdę ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub tolerancji na główne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby jęczmień choroba też zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma asekuracji.

Tagi dla artykułu

zboża